DietaJak zatrzymać młodość

Karmienie piersią – w jaki sposób chroni zdrowie (i mamy, i dziecka)

Karmienie piersią to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mama może zrobić dla dziecka

Karmienie piersią ma swoje święto. Co roku między 1 a 7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią, a wraz nim kampania społeczna realizowana przez Karolinę Roztocką @carol_roz_ Akcja miała charakter totalnie niekomercyjny i poniosła się w 100% dzięki dobrej woli i zaangażowaniu ludzi medycyny, mediów i każdego z Was.

Ja także wziąłem w niej udział na zaproszenie Karoliny 🙂 Moją cegiełką była grafika na Instagram, którą możecie oglądać na końcu tego wpisu, i którą stworzyłem specjalnie na rzecz Kampanii Piersią Zdrowiej. Razem ze mną do tej bardzo, bardzo ważnej akcji dołączyło także wielu z Was – i to właśnie dzięki Wam mój udział nabrał głębokiego sensu, bo grafika dotarła do ponad 35 tysięcy osób – w większości właśnie kobiet. Warto wspomnieć, że w momencie, gdy ją opublikowałem, śledziło mnie ok. 20 tysięcy osób, czyli docieralność grafiki wyniosła ponad 175%! 😉

Karmienie piersią wzmacnia zdrowie i mamy, i dziecka

Karmienie piersią może wielu z Was – kobiety – uratować zdrowie i życie

Dlatego przeczytajcie i dokładnie zapamiętajcie, czemu karmienie piersią jest tak ważne. Nawet jeśli nie każda z Was, drogie Panie, może lub chce karmić piersią, to bez względu na to, jaką podejmiecie decyzję, warto to zrobić w 100% świadomie.

Cytując autorkę akcji, Karolinę Roztocką:

W dzisiejszych czasach karmienie piersią to dość kontrowersyjny temat. Każda przyszła mama decyduje o tym, którą metodę żywienia wybierze i nikt nie powinien jej do żadnej zmuszać. Powinna jednak podjąć tę decyzję w pełnej świadomości korzyści i wad.
Mamo! Ty podejmujesz decyzję i na pewno będzie ona najlepsza dla Ciebie i Twojego dziecka.

Kampania miała trzy cele:

  1. Przypomnienie, że karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka oraz matki, a także ekologiczne.
  2. Uświadomienie, że karmienie naturalne ma wpływ na profilaktykę nowotworową piersi i jajnika.
  3. Podkreślenie, że podczas laktacji należy wykonywać badanie USG piersi i jajników w celu stałego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

I dlatego bardzo, bardzo Wam dziękuję za wzięcie udziału w tej społecznej akcji. Za wszystkie „lajki”, komentarze i udostępnienia.

Karmienie piersią – wiedza i statystyki

A oto dodatkowa garść danych i statystyk ze strony piersiazdrowiej.pl. Ponieście tę wiedzę:

Ryzyko zachorowania na raka piersi przez twoją córeczkę zmniejsza się o 26-31%, jeśli jest karmiona piersią!

Amerykański Narodowy Instytut Nowotworów szacuje, że do 2030 r. w USA o 50% wzrośnie roczna zachorowalność na raka piersi. Naukowcy podkreślają, że sztuczne karmienie noworodków zwiększa ryzyko zachorowania na hormononiezależnego raka piersi.

Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego wymienia wśród metod na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika ‪m.in‬. długie karmienie piersią.

Dlaczego tak się dzieje…

Wytwarzanie mleka przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu ogranicza zdolność komórek piersi do niewłaściwego zachowania. Większość kobiet ma mniej cykli miesiączkowych podczas karmienia piersią, co skutkuje niższym poziomem estrogenów, a tym samym zwiększa się ochrona przeciwnowotworowa.
Wiele kobiet spożywa więcej pożywnych pokarmów i stosuje zdrowszy styl życia podczas karmienia piersią, a to również wpływa profilaktycznie na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory.

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez 6 miesięcy oraz jego kontynuację do ukończenia drugiego roku życia dziecka i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Rak jajnika znajduje się w Polsce na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.

Pamiętaj! Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią powinnaś nadal wykonywać profilaktyczne badanie USG.

Nie znaczy to, że matki, które karmiły piersią, nie mogą zachorować na raka piersi czy jajnika. Natomiast ryzyko w ich przypadku jest mniejsze niż u kobiet, które nie karmiły dziecka w ten sposób.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Patroni akcji:

  • Fundacja Rak’n’Roll @fundacjaraknroll
  • Fundacja Rodzić po ludzku @rodzic_po_ludzku
  • Dr Kamil Zalewski @ginekolog_z_woli – ginekolog-onkolog, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów
  • Dr Paweł Kabata @chirurgpawel – chirurg-onkolog, Klinika Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Agnieszka Mińko @agnieszkaminko – położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, Międzynarodowy Konsultanta Laktacyjny IBCLC, Edukator ds. laktacji, instruktor masażu Shantala. Laureatka II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Położna na medal”
  • Izabela Dembińska @polozna_izabela_dembinska – położna, założycielka Medical Pregnancy Training, autorka programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“
  • Izabela Włodek @wlodek_rysuje – autorka logo #piersiązdrowiej

Źródełka:

Krajowy Rejestr Nowotworów

The American Academy of Pediatrics

World Health Organization

Ministerstwo Zdrowia

World Cancer Research Fund International

breastcancer.org

The American Cancer Society

Unicef

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

National Cancer Institute US

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *