DietaJak zatrzymać młodość

Kwas foliowy – ile brać, żeby dziecko urodziło się zdrowe

Kwas foliowy – ile brać

Kwas foliowy w formie suplementu aż o 70% zmniejsza ryzyko, że dziecko urodzi się ze śmiertelną wadą mózgu.

Niedobór kwasu foliowego (czyli witamina B9) stanowi najczęstszą przyczynę rozwoju wad tzw. cewy nerwowej. Skutkuje ona niedorozwojem lub wręcz zupełnym brakiem mózgu, co niemal zawsze kończy się dla dziecka natychmiastowym zgonem tuż po narodzinach. To dlatego suplementacja kwasu foliowego jest absolutnie konieczna przed i w trakcie ciąży.

Kwas foliowy – zalecana dawka

minimum 0,4 mg/dzień

Zalecany okres suplementacji:

przez co najmniej 12 tygodni przed planowaną ciążą
ORAZ
przez cały okres ciąży, połogu i karmienia piersią

 

Kobieta w ciąży powinna się trzymać trzech głównych przykazań:

1) Nie pić alkoholu
2) Nie palić
3) Przyjmować kwas foliowy (witaminę B9)

Takie są aktualne rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 2017 roku. Dwóch pierwszych punktów nie muszę objaśniać, natomiast trzeci nie dla każdego jest już taki oczywisty. Koniecznie trzeba się nim zainteresować nie tylko w trakcie, ale także przed zajściem w ciążę. Choć to akurat może być czasem trudne, biorąc pod uwagę, że w Polsce ok. 70% ciąż jest nieplanowanych.

I właśnie dlatego, że nie znamy dnia ani godziny, czasem zaleca się, żeby kobiety przyjmowały kwas foliowy przez cały okres, gdy mają możliwość zajścia w ciążę (E. Doležálková, V. Unzeitig. Ceska Gynekologie, 2014). Ten jeden drobny niedobór jest główną przyczyną wad tzw. cewy nerwowej i blokuje u płodu prawidłowy rozwój mózgu. Takie dziecko nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i zazwyczaj umiera tuż po narodzinach.

Jak suplementować kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy działa – dowody naukowe

Nauka udowodniła, że suplementacja kwasu foliowego w dawce min. 0,4 mg dziennie zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej aż o 70%. Odkrycia tej zależności dokonał francuski genetyk Jerome Lejeune, a ostatecznie potwierdziła ją obszerna metaanaliza Hanny Blencowe i jej współpracowników z 2010 roku.

Okazuje się jednak, że niedobór może być spowodowany nie tylko niewłaściwą dietą. Czujne muszą być także osoby przyjmujące leki blokujące wchłanianie kwasu foliowego. Należą do nich np. aspiryna, niektóre antybiotyki (trimetoprim) czy moje ulubione leki przeciwpadaczkowe (tak chętnie przepisywane przez neurologów, gdy nie wiedzą, jak leczyć migrenę). Już w 2000 roku pisał na ten temat The New England Journal of Medicine (Hernández-Díaz i wsp.).

Kwas foliowy – ile kosztuje badanie

Myślę, że ten temat jest tak ważny i tak rozpowszechniony, że doskonale wie o nim każdy ginekolog. A jeżeli zechcesz na własną rękę sprawdzić poziom kwasu foliowego w swoim organizmie, możesz wybrać się do dowolnego laboratorium na badanie krwi. Zazwyczaj kosztuje ono do 50 zł.

Natomiast jeśli chcesz zapoznać się z pełnymi wytycznymi dla Polek, jak i kiedy przyjmować kwas foliowy, by zapewnić dziecku maksymalne szanse na zdrowy rozwój mózgu, wpisz w Google: „Suplementacja folianów”. Na pierwszym miejscu wyskoczą Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników 🙂

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Tags:

2 (komentarze)

  1. Ja również codziennie (jak nie zapomnę) biorę kwas foliowy, dokładnie jak piszesz, nigdy nie wiadomo kiedy będzie bobas. A suplement nie jest jakiś drogi, żeby to był sczególnie duży wydatek.

    1. Czyli masz idealne podejście – w tym przypadku w 100% sprawdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Gdy kobieta dowiaduje się o ciąży, na suplementację może być za późno, nawet jeśli test lub USG zrobi wyjątkowo wcześnie. Tak trzymać, zwłaszcza że kwas foliowy ma też kilka innych cennych właściwości, także dla dorosłych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *