Trening

Spłaszczona lordoza szyjna – 5 skutecznych ćwiczeń

Lordoza szyjna – jak leczyć

W typowej szyi panuje ścisk jak w Walentynki na Krupówkach. Musi się w niej zmieścić kręgosłup, przełyk i cała masa mięśni oraz nerwów, więc czasem zdarza się, że na serio robi się za ciasno.

Kręgosłup w dwóch miejscach naturalnie zagina się do tyłu – w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym. I o ile w dolnej części pleców problemem zwykle jest hiperlordoza (czyli zbyt mocne przegięcie), tak w odcinku szyjnym mamy odwrotną sytuację. Tutaj kręgosłup zazwyczaj ulega wypłaszczeniu, tracąc swoją funkcję amortyzacyjną i zaburzając kruchą równowagę w całej szyjnej okolicy.

Najczęściej widać to u osób, które mają zgarbioną sylwetkę lub wątłą budowę. U nich spłaszczona lordoza szyjna może wywołać jeden lub wiele objawów z szerokiej palety:

  • ból szyi
  • ból głowy
  • trudności z obracaniem głowy
  • uczucie sztywnej szyi
  • odrętwienia karku, ramion, rąk
  • zawroty głowy
  • zaburzenia wzroku
  • zaburzenia słuchu (np. szumy uszne)

U niektórych wystąpi tylko ból, u innych cały zestaw – nie ma tu jednej zasady. Zazwyczaj jednak pacjenci skarżą się na co najmniej 2-3 objawy. Kluczowe jest wówczas zbadanie, jak faktyczne wygląda wygięcie kręgosłupa. Może się tego podjąć lekarz (ortopeda lub neurolog) albo fizjoterapeuta. Czasem przydaje się też badanie obrazowe (np. rezonans albo RTG).

Jeśli specjalista wykryje, że zamiast ładnego łuku kręgi w szyi tworzą niemal prostą linię (albo wręcz przeginają się do przodu – wtedy mamy kifozę szyjną, która również stanowi patologię), wtedy nie obejdzie się już bez leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że niemal zawsze można uniknąć operacji – ona jest konieczna dopiero wtedy, gdy zmiany są poważne, utrwalone i doszło do dalszych uszkodzeń i zaburzeń.

Zwykle do poprawy wystarczą dwa sposoby:

1. Zmiana nawyków

Jeśli pacjent ma tendencję do garbienia się, należy mu to uświadomić i wskazać, jak powinien siedzieć, leżeć i pracować. O ile trudno wymagać np. od dentysty, żeby przestał się schylać do pacjentów, o tyle większość z nas ma możliwość, żeby siedzieć lub stać w warunkach, które dla kręgosłupa będą komfortowe.

2. Ćwiczenia

Podobnie jak w przypadku hiperlordozy w lędźwiach, spłycenie lordozy w szyi zazwyczaj można rozpracować. Zasada jest bowiem identyczna: przeciążone i przykurczone mięśnie rozluźniać i rozciągać, a osłabione – wzmacniać.

Najlepszą opcją, by zacząć korygowanie ustawienia szyi, zawsze będzie wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty. Mocno do tego zachęcam – zwłaszcza jeśli objawy zniesionej lordozy utrzymują się od dawna. Im wcześniej otrzymasz dopasowany do Ciebie plan leczenia, tym szybciej odczujesz ulgę 😊

Zgarbiona głowa – jak korygować

Spłaszczona lordoza szyjna – krótki opis

👉🏼 OBJAWY:

Zawsze: zbyt prosty kręgosłup w odcinku szyjnym (brak fizjologicznej lordozy)

Najczęściej: ból szyi, ból głowy, uczucie sztywnej szyi

Czasami: odrętwienia karku, ramion i/lub rąk, trudności z obracaniem głowy, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, zaburzenia słuchu (np. szumy uszne)

👉🏼 U KOGO WYSTĘPUJE:

Zwykle u osób, które siedzą w niedbałej pozycji przez znaczną część dnia (uczniowie, pracownicy biurowi itp.), regularnie przeciążają górną połowę ciała (np. dentyści) lub mają wątłą sylwetkę

👉🏼 TYPOWA SYLWETKA:

Zgarbiona; głowa mocno wysunięta w przód

👉🏼 MIĘŚNIE, KTÓRE TRZEBA WZMOCNIĆ:

Mięśnie równoległoboczne, mięśnie czworoboczne (część dolna/wstępująca), mięśnie zębate przednie, głębokie zginacze szyi

👉🏼 MIĘŚNIE, KTÓRE TRZEBA ROZLUŹNIĆ:

Mięśnie piersiowe, mięśnie czworoboczne (część górna/zstępująca), mięśnie dźwigacze łopatki, mięśnie mostkowo-obojczykowe-sutkowe

👉🏼 ĆWICZENIA DO WYKONANIA:

  • Rozciąganie szyi
  • Rozciąganie karku
  • Wiosłowanie w opadzie tułowia
  • Cofanie głowy
  • Rozciąganie mięśni piersiowych

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *