Szkoda życia na ból głowy!

Ten ebook oszczędzi i czasu, i pieniędzy, bo zawiera taką ilość wiedzy, jakiej nie dałoby się przekazać nie tylko na jednej, ale i na dziesięciu wizytach w gabinecie.

Dzięki niemu zyskasz dostęp do wiedzy, jaką gromadziłem przez prawie osiem lat – od momentu, gdy w trakcie studiów ukończyłem pierwszy specjalistyczny kurs ukierunkowany na leczenie bólu. 

W czym pomoże Ci ten ebook

Ta książka to jeden wielki drogowskaz. A może nawet GPS, bo nie tylko pokaże Ci, skąd przychodzi ból, ale też dokąd się udać, żeby się go pozbyć.

Zyskasz dziesiątki wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć przyczyny Twojego bólu głowy

Poznasz sposoby i narzędzia, jak sobie radzić w różnych sytuacjach, jakie robić badania i do jakich fachowców zwracać się o pomoc

I wreszcie dowiesz się, co robić, a czego unikać, by oswoić ból i sprawić, by atakował jak najrzadziej

Cześć 🙂

Nazywam się Julian Sobiech i jestem fizjoterapeutą oraz dietetykiem. Na Jak dożyć setki podpowiadam, jak zwiększyć swoje szanse na jak najdłuższe i jak najzdrowsze życie – wszystko w oparciu o badania naukowe i najnowsze zdobycze medycyny. Z kolei w życiu offline’owym – poza internetem – specjalizuję się w leczeniu bólu głowy.

Sam żyję z osobą, która od lat cierpi na migrenę. Karolina miała jej przewlekłą postać – ataki trwały po kilka dni i nawracały każdego tygodnia przez wiele, wiele lat. Nie pomagały żadne leki ani wizyty u lekarzy. I któregoś razu ból po prostu ją pokonał – straciła przytomność i trafiła na SOR. Tam zdiagnozowano jej zapalenie zatok i przepisano leki. Diagnoza okazała się oczywiście błędna, a poprawy jak nie było, tak nie było. Dopiero lata później, gdy się poznaliśmy (a studiowałem już fizjoterapię), zaczęliśmy razem szukać prawdziwego źródła bólu.

W przypadku Karoliny najważniejsza była praca nad sylwetką. Przez kilka lat korzystała z laptopa położonego na łóżku, sama siedziała przy tym po turecku. Wymuszało to zgarbioną pozycję i przeciążenie całej górnej części pleców. W jaki sposób wpływa to na bóle napięciowe oraz migrenowe – tego dowiesz się z rozdziału poświęconego temu tematowi. Karolina była też odwodniona, miała kilka niedoborów i doświadczała tzw. migren menstruacyjnych (tuż przed lub w trakcie miesiączki).

Na szczęście okazała się też wytrwała i zdeterminowana, więc gdy dowiedziałem się, co jej dolega, zaczęliśmy kasować przyczynę po przyczynie. Efekt jest taki, że zamiast kilku dni w tygodniu ból głowy dotyka ją raz na kilka miesięcy, a nawet jeśli się zdarzy, to przerywam go jednym prostym zabiegiem manualnym. Nie pamiętam, kiedy ostatnio brała jakiekolwiek leki.

Czy ból głowy to choroba?

Oczywiście nie zawsze – trudno byłoby nazwać tak kaca albo ból po wyrwaniu ósemki. Tu sprawa jest jasna, a objawy nie powinny niepokoić. Natomiast istnieją takie dolegliwości jak bóle migrenowe, klasterowe czy chroniczne bóle napięciowe – i to są już realne jednostki chorobowe.

Migrena to zazwyczaj silny ból jednostronny, trwający zazwyczaj od kilku godzin do trzech dni. 10% pacjentów doświadcza przed jej wystąpieniem tzw. aury, czyli zaburzeń wzroku i czucia. Bóle klasterowe to piorunujące, nagłe ataki w okolicy oka. Z kolei bóle napięciowe pochodzą głównie z przeciążonych i „pospinanych” mięśni. Według definicji – zazwyczaj są obustronne.

W praktyce sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Migrena, napięciowe bóle głowy, klasterowe bóle głowy, a nawet neuralgia nerwu trójdzielnego – przenikają się. Nie istnieją między nimi sztywne granice, dlatego każda z tych dolegliwości od czasu do czasu bywa mylona z inną, o ile objawy i wyniki badań nie dają jednoznacznych wskazań.

Coś, co jednej osobie świetnie pomaga, u innej może zupełnie nie zadziałać – właśnie ze względu na złożoność i mnogość potencjalnych przyczyn. Dlatego w tej książce zostawiam mnóstwo tropów i wskazówek, jak doszukać się przyczyny bólu i jak się jej pozbyć, a reszta leży w rękach Twoich i Twoich specjalistów.

Bóle głowy wymagają poważnego traktowania. Tymczasem rzeczywistość często zaskakuje pacjentów negatywnie, bo ból głowy jest prawdopodobnie najczęściej lekceważoną ludzką przypadłością.

Taka już Pana uroda Niech Pani nie wymyśla To na pewno ze stresu

„Taka już Pani/Pana uroda”

„Niech Pan/Pani nie wymyśla”

„To na pewno ze stresu”

Wszystkie powyższe cytaty są autentyczne i pochodzą od ludzi, którzy deprecjonowali cudzy ból. Migrenicy słyszą je zarówno od lekarzy, szefów w pracy, jak i od swoich bliskich. Takie „diagnozy” czasem biorą się z braku wiedzy, a czasem ze zwykłego braku empatii.

Czy ten ebook jest dla Ciebie?

Tak , jeżeli:

  • Ból głowy wyłącza Cię z życia na wiele dni i nie masz już siły na dalszą walkę
  • Nie wiesz, do jakiego specjalisty zwrócić się po pomoc
  • Masz dość głupich opinii osób, które nie rozumieją, że ból głowy to nie wymysł, a migrena to choroba, która potrafi zatruć życie
  • Leki przestają działać, mają zbyt duże skutki uboczne lub nie możesz brać silnych środków ze względu na Twój aktualny stan zdrowia
  • Nie wiesz, co naprawdę leczy ból, a co jest po prostu wymysłem naciągaczy

To przewodnik stworzony w taki sposób, by potrafił go przyswoić każdy – także ktoś, kto po raz pierwszy spotyka się z zagadnieniami, jakie opisuję. Gdy się z nimi zapoznasz, rozjaśni Ci się mnóstwo kwestii powiązanych z bólem głowy. A wielokrotnie są to bardzo dalekie, nieoczywiste i zaskakujące powiązania.

Przejrzyj spis treści

Previous slide
Next slide

Możesz też pobrać pierwszy rozdział:

Przejrzyj spis treści

Możesz też pobrać pierwszy rozdział:

Jeśli czytasz tylko końcówkę...

To podkreślę to jeszcze raz 🙂 Ta książka to jeden wielki drogowskaz. Nie tylko pokaże Ci, skąd przychodzi ból, ale też dokąd się udać, żeby się go pozbyć. Nie pozwól, by jakiekolwiek niepowodzenie w leczeniu odebrało Ci nadzieję. Znam mnóstwo przypadków, gdy efekt przyszedł nawet po długich, długich latach prób. Warto wierzyć i warto walczyć, bo czasem potrzeba po prostu tego jednego momentu, gdy trafi się na odpowiednią książkę, osobę albo empatycznego i doświadczonego specjalistę. Dlatego bez względu na to, jak długo mierzysz się z bólami głowy, zawsze miej w sobie wiarę, że ten moment przyjdzie. Moment, gdy wreszcie oswoisz swoją bestię.

Moment, gdy zamiast bólu głowy wreszcie będziesz mieć ból z głowy.