Jak powstrzymać starośćJak zatrzymać młodość

7 powodów, dlaczego warto robić masaż

Jak zrobić masaż

Masaż to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie dość, że może leczyć i odprężać, to jeszcze jest pomysłem na idealną randkę.

Część ludzi nazywa nas – fizjoterapeutów – masażystami. Nie jest to do końca prawidłowe. Można być masażystą, nie będąc fizjoterapeutą, a każdy fizjoterapeuta ma znacznie większy zakres kompetencji. Masaż stanowi jakieś 5, może 10% praktycznych narzędzi znanych statystycznemu terapeucie.

Nie zmienia to faktu, że masowanie jest super – i może to robić tak naprawdę każdy. Delikatne głaskanie po karku trwające kilka minut też się liczy. Masaż stóp – tak samo. Masaż pleców – to już w ogóle fajna opcja, bo na plecach mamy bardzo dużo miejsca (a więc i dostajemy bardzo dużo przyjemności) i stosunkowo mało miejsc wrażliwych, których nie powinno się masować.

Istnieje jednak parę ważnych przeciwwskazań

 • Amator nie powinien np. masować przodu i boków szyi, bo łatwo w nich trafić na tętnice szyjne.
 • Nie należy masować osób z nadciśnieniem, chorych (np. z wysoką gorączką lub ostrym zapaleniem) ani z poważnymi dolegliwościami skóry.
 • Jeśli masowany bierze leki rozrzedzające krew lub ma skłonność do siniaków – również lepiej odpuścić sobie masaż.
 • Nie wolno masować osoby z nowotworem, jeśli nie minęło co najmniej 5 lat od pełnego wyleczenia.
 • Na studiach uczono nas też, żeby nie masować pleców kobietom w ciąży (zwłaszcza w 3. trymestrze), bo poprzez stymulację nerwów w dolnej części kręgosłupa można wywołać przedwczesny poród. Nie spotkałem się nigdy z takim przypadkiem, ale lepiej dmuchać na zimne 😉
 • Jeśli masowany ma jakąś chorobę, generalnie warto sprawdzić, czy ta nie znajduje się ona liście przeciwwskazań do masażu.

Proste sposoby wykonania masażu

Ostrożność ostrożnością, ale powtarzam – moim zdaniem delikatny masaż może zrobić tak naprawdę każdy. Wystarczą delikatne, powtarzalne ruchy, nawet bardzo proste – np. wodzenie dłonią po karku tam i z powrotem lub kreślenie małych kółek. Do tego dorzuć trochę ostrożności i bardzo dużo troski. I voilà – mamy prosty i przyjemny masaż.

Jeśli chodzi o konkretne techniki, to w internecie, a zwłaszcza na YouTubie, pełno jest filmików instruktażowych nagrywanych przez masażystów i fizjoterapeutów. W większości są łatwo przyswajalne nawet dla laika. A jeśli mimo tego czujesz, że fajnie by było podpytać o coś specjalistę, zawsze możesz zrobić to osobiście, wybierając się na masaż. Polecam to każdemu – warto tego spróbować co najmniej raz w życiu. Nie ma lepszej nauki, niż poznać efekt na swoim własnym ciele. A ten bywa magiczny.

Jakie zalety ma dobry masaż:

 1. Łagodzi napięcie
 2. Łagodzi ból
 3. Nawilża i odmładza skórę (dotyczy masażu z olejkami)
 4. Poprawia krążenie (i to nie tylko w masowanych miejscach)
 5. Przyspiesza regenerację po wysiłku
 6. Da zarobić fizjoterapeucie 😀
 7. Jest fajnym sposobem, by okazać sobie troskę

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com