Jak powstrzymać starość

Astygmatyzm – sprawdź, czy masz ukrytą wadę wzroku

Objawy astygmatyzmu

Niektórzy nigdy nie dowiedzą się, że mają astygmatyzm. Powód jest prosty: zazwyczaj tę wadę otrzymuje się w genetycznym spadku, więc jej posiadacze czasem nie zdają sobie sprawy, że można widzieć w inny sposób.

Konsekwencje astygmatyzmu:

  • Rozmazany lub zniekształcony obraz (i z bliska, i z daleka)
  • Trudności z widzeniem w nocy
  • Męczliwość oczu
  • Bóle głowy
  • Trudności w skupieniu i w nauce
  • Zwiększone ryzyko wypadków

Astygmatyzm – objawy

Nieprawidłowa budowa oka skutkuje tym, że światło nie może się skupić na siatkówce w jednym miejscu. Rozprasza się, a w efekcie cały świat wygląda na rozmazany, trochę jak za mgłą, z rozmytymi krawędziami ?‍?️

Charakterystyczne jest także postrzeganie świateł – astygmatycy mogą widzieć takie „kreski”, jakie prezentuję na grafice. Parę lat temu ten prosty test wzroku zrobił furorę na Twitterze. Dzięki niemu tysiące ludzi dowiedziało się, że ma od dziecka wadę wzroku.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Gdy już uświadomi się sobie, że jednak ma się wadę, można brać się za leczenie. Warto to zrobić, bo astygmatyzm nie tylko stwarza oczywiste niebezpieczeństwo np. na drodze (ryzyko wypadków), ale i np. wywołuje bóle głowy – z migrenami włącznie. Podstawa to wizyta u lekarza-okulisty, który może zlecić więcej badań i ustalić dalsze kroki. Wada nie zawsze jest możliwa do pełnego usunięcia. Natomiast da się ją nieco korygować (soczewkami czy okularami), a czasem i wyleczyć (np. z użyciem lasera medycznego) ?
~Julian
Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com