Jak powstrzymać starośćJak zatrzymać młodość

Książki – w jaki sposób przedłużają życie

Jak książki wydłużają życie

Czytanie i słuchanie książek daje o 23% większe szanse na długie życie – dowiodły tego badania z renomowanego Uniwersytetu Yale’a. Mało tego – aby uzyskać ten efekt, wystarczy słuchać/czytać książki średnio przez 30 minut dziennie.

Moli książkowych nie trzeba przekonywać, że w dobrą lekturę warto inwestować czas. A jeśli chodzi o medyczne i naukowe wyjaśnienia, to jest ich całe mnóstwo:

Książki poprawiają pracę mózgu

Czytanie angażuje różne obszary mózgu, co nie tylko go wzbogaca, ale też trenuje i wzmacnia pamięć, koncentrację i zdolności rozwiązywania problemów.

Czytanie redukuje stres

Świat książek zapewnia ucieczkę od codziennych problemów, co pomaga obniżyć poziom stresu. Immersja (zanurzenie) w świecie literatury pozwala odpłynąć, odlecieć i nekierować myśli na przyjemniejsze tory.

Książki rozwijają empatię

Wbrew temu, co sądzi część badaczy, warto czytać cokolwiek. Lepiej czytać harlekiny, niż nie czytać nic. Powód jest prosty – dowiedziono, że nawet najprostsza lektura rozwija empatię, która jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu.

Czytanie poprawia sen

Ja np. lubię czytać rano – tuż po przebudzeniu się. Natomiast mnóstwo osób ceni sobie czytanie do poduszki – nie tylko pozwala łatwiej zasnąć, ale też zwiększa szansę na przyjemne sny, będące przedłużeniem tego, co czytamy.

Czytanie a sen

Książki wzmacniają zdrowie psychiczne

Samo czytanie nie wyleczy chorób i dolegliwości psychicznych, ale może w tym pomóc. Dzięki książkom możemy doświadczyć poprawy nastroju czy obniżenia poziomu lęku. W dłuższej perspektywie spada też ryzyko chorób neurodegeneracyjnych – warto karmić mózg wiedzą, informacjami i inspirującymi, pasjonującymi historiami.

Czytanie buduje więzi społeczne

Dzielenie się doświadczeniami związanymi z czytaniem książek może pomóc w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, co również może mieć znakomity wpływ na jakość naszego życia społecznego.

Czytanie poprawia zdolności językowe

To w 100% jasne – im więcej czytamy, tym więcej znamy wyrazów. Im więcej znamy wyrazów, tym łatwiej nam nazwać i wyrazić własne myśli. Im łatwiej nam nazwać i wyrazić myśli, tym więcej rozumiemy i zauważamy, co się dzieje także wokół nas. A im więcej rozumiemy i zauważamy, co się dzieje wokół, tym sprawniej poznajemy świat. W ten sposób oswajamy go i mamy większe szanse na długie i przede wszystkim szczęśliwe życie.

Książki sprawiają, że żyjemy lepiej i dłużej

Na samym początku cytowałem badania z renomowanego uniwersytetu Yale’a*. Naukowcy dowiedli, że czytanie nawet po 15 minut dziennie zwiększa szanse na długie i zdrowie życie o 17% w porównaniu do osób, które nie czytają nic. Przy średnio 30 minutach dziennie – szanse rosną aż o 23%.

~Julian

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełko:

Bavishi A, Slade MD, Levy BR. A chapter a day: Association of book reading with longevity. Soc Sci Med. 2016 Sep;164:44-48.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com