Czy ktoś ma interes w tym, żeby na kaszel zamiast miodu przepisywać drogie leki lub antybiotyki? Tego nie wiem. Antyseptyczne właściwości miodu są znane od dawna, natomiast jego praktyczna skuteczność długo była podważana. Nawet badania naukowe przez wiele lat dawały niejasne wyniki – w jednym teście miód działał wspaniale, w innym nieznacznie lepiej niż placebo. Natomiast 2020 rok wreszcie przyniósł zasadniczy przełom.
W sierpniu 2020 roku w BMJ Evidence-Based Medicine ukazały się wyniki największej metaanalizy, jaką przeprowadzono na temat skuteczności miodu w leczeniu uporczywego kaszlu. Wziął się za nią zespół naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego pod kierunkiem Hiby Abuelgasim. Z badań płyną trzy kluczowe wnioski:
- miód zmniejsza częstotliwość kaszlu średnio o 36%
- intensywność kaszlu spada średnio o 44%
- miód nie powoduje żadnych skutków ubocznych tak jak ma to miejsce np. w przypadku kuracji antybiotykowej
To wyniki, jakich nie powstydziłby się producent dobrych leków. Pytanie, jak stosować miód, żeby mieć takie efekty. Oto krótki poradnik 🙂
Miód jako lek na kaszel – dawkowanie
Po pierwsze, miodu nie wolno podawać dzieciom poniżej 1 roku życia. Miód może zawierać śladowe ilości jadu kiełbasianego, co u najmłodszych, wciąż bezbronnych organizmów może wywołać zatrucie i chorobę zwaną botulizmem dziecięcym.
Po drugie, miód można brać zarówno w stałej formie, jak i rozpuszczony w wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że musi być chłodna lub co najwyżej letnia. W temperaturze powyżej 45 stopni giną zawarte w miodzie enzymy, przez co traci on większość swoich właściwości.
Po trzecie, u dorosłych i nastolatków można stosować 2-5 łyżek dziennie. U kilkulatków – 1-2 łyżki.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Źródełko: |
Abuelgasim H, Albury C, Lee J. Effectiveness of honey for symptomatic relief in upper respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis. BMJ Evid Based Med. 2020 Aug 18:bmjebm-2020-111336. |
Moim zdrowym sekretem jest miód. Składnik o wielu korzyściach, wykorzystywany w wielu dziedzinach. Miód i propolis znajduje się na przykład w moim ulubionym Apicoldzie, który radzi sobie z kaszlem i przeziębieniem.