Jak zatrzymać młodość

6 najważniejszych korzyści z dobrze przesypianych nocy

Nauka wskazuje, że najkorzystniej jest spać po 6-8 godzin (ani krócej, ani dłużej), ale, niestety, większość ludzi przeszacowuje to, ile naprawdę śpi. Prawie nikt nie bierze bowiem pod uwagę, że w ciągu nocy jesteśmy de facto wybudzeni nawet przez kilkadziesiąt minut (choć większości tego czasu nie pamiętamy). Z tego powodu bardzo przydatne są opaski lub zegarki mierzące długość i jakość snu. Świetny gadżet dla każdego, kto chciałby lepiej spać, być zdrowszym i po prostu żyć dłużej.

A oto najważniejsze korzyści z wysypiania się:

1. Rosną Twoje szanse na długie życie

Badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu odkryli szalenie ciekawą rzecz. Przez 13 lat monitorowali 184 zdrowe osoby w wieku 58-91 lat, badając m.in. jakość ich snu. Okazało się, że ryzyko przedwczesnej śmierci było u nich ponad dwa razy wyższe, jeśli mieli problemy z zasypianiem. A dokładniej: gdy zasypianie regularnie zajmowało im więcej niż 30 minut.
Drugi ważny czynnik: jeśli śpisz przez co najmniej 80% czasu, jaki spędzasz w łóżku, to bardzo dobrze. Jeśli mniej – ryzyko znacznie rośnie.
Trzeci czynnik: regularne niedosypianie dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału serca.

2. Uspokajają Ci się hormony

Okazuje się, że poprawienie jakości snu może zadziałać niczym kuracja hormonalna. Badania przeprowadzone przez Plamena Peneva sugerują, że poziom testosteronu u mężczyzn, którzy regularnie się nie wysypiają, spada od kilkunastu do nawet 50%.
Przy niewyspaniu wariują też hormony odpowiedzialne za kontrolę poczucia głodu i sytości (leptyna i grelina). Jest to jedną z przyczyn faktu, że gorsza jakość snu na dłuższą metę idzie w parze z tendencją do przybierania na wadze. Wiąże się to też z następnym punktem.

3. Szybciej tracisz na wadze (jeśli się odchudzasz)

Brak snu nie tylko stymuluje apetyt, ale też utrudnia samokontrolę. Trudniej oprzeć się pokusom, co w połączeniu z miniburzą hormonów znacznie sprzyja przybieraniu na wadze. Dlatego im lepiej się wysypiasz, tym łatwiej osiągniesz cel diety odchudzającej.

Jest też inny aspekt, może nawet jeszcze ważniejszy. Badacze z Chicago porównali dwie grupy osób na diecie redukcyjnej. Pierwsza z nich wysypiała się zgodnie ze swoimi potrzebami, a druga regularnie niedosypiała. Efekt redukcji na pierwszy rzut oka był taki sam, bo badani stracili podobną liczbę kilogramów. Okazało się jednak, że niedosypiający stracili aż o 55% mniej tłuszczu i o 60% więcej beztłuszczowej masy ciała! Krótko mówiąc: schudli mniej niż reszta, w dodatku niepotrzebnie spalając dużą ilość mięśni. Taka redukcja jest mało wartościowa – człowiek nadal jest zalany, a w dodatku dużo słabszy. To nie redukcja, tylko głodówka. Nie o taki efekt tutaj chodzi, dlatego zawsze, gdy schodzisz z wagi, pamiętaj, by codziennie się wysypiać.

4. Rośnie Twoja wrażliwość na insulinę

Po jednej nieprzespanej nocy wrażliwość na insulinę spada nawet o 20% – i to nawet u młodych, zdrowych mężczyzn. U diabetyków efekt ten wynosi nawet 25%. Z tego powodu osoby chore na cukrzycę (zarówno typu 1, jak i 2) powinny wyjątkowo dbać o wysoką jakość snu.

5. Poprawiasz wyniki sportowe

Francuscy naukowcy w pewnym dość starym już badaniu z 1991 roku odkryli, że już jedna nieprzespana noc może kosztować bardzo wiele, jeśli chodzi o wyniki sportowe. Dotyczy to zwłaszcza sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe (biegi, kolarstwo, piłka nożna). W warunkach deficytu snu spada zdolność do zużywania tlenu, przez co organizm męczy się szybciej. Dla przeciętnego człowieka rzadko ma to znaczenie, ale sportowcowi, który przed kluczowym występem cierpi na bezsenność, może to zrujnować najważniejszy dzień w karierze.

Naukowcy nie są pewni, jaki mechanizm za tym stoi. Podejrzewają jednak, że znowu chodzi o hormony. Niewyspanie skutkuje podwyższonym poziomem tzw. hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina), które przyspieszają bicie serca, ale prawdopodobnie obniżają też zdolność do efektywnego wykorzystania tlenu.

6. Wyglądasz bardziej atrakcyjnie

Pozbawienie snu pozbawia też atrakcyjności. Dowiodły tego badania przeprowadzone w szwedzkim Instytucie Karolinska. Twarze osób pozbawionych snu są oceniane jako bardziej zmęczone, mniej zdrowe i mniej atrakcyjne niż wtedy, gdy badani się wysypiają. Zmęczenie wyraźnie odciska się bowiem na wyrazie twarzy (węższe oczy, mniej radosny wygląd, szara cera).

Teraz już wiesz, dlaczego każdy powinien się wysypiać, jeżeli chcesz żyć długo i zdrowo. No, prawie każdy. Jeżeli masz dziecko, to zapewne wiesz, że co jak co, ale macierzyństwo obdarza jedną wyjątkową supermocą – bo chyba nikt oprócz młodej mamy nie potrafi przeżyć pół roku bez jednej dobrze przespanej nocy. 😀

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełka:

Hairston KG, Bryer-Ash M, Norris JM, Haffner S, Bowden DW, Wagenknecht LE. Sleep duration and five-year abdominal fat accumulation in a minority cohort: the IRAS family study. Sleep. 2010 Mar;33(3):289-95.

Mougin F, Simon-Rigaud ML, Davenne D, Renaud A, Garnier A, Kantelip JP, Magnin P. Effects of sleep disturbances on subsequent physical performance. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1991;63(2):77-82.

Axelsson J, Sundelin T, Ingre M, Van Someren EJ, Olsson A, Lekander M. Beauty sleep: experimental study on the perceived health and attractiveness of sleep deprived people. BMJ. 2010 Dec 14;341:c6614.

Nedeltcheva AV, Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PD. Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Ann Intern Med. 2010 Oct 5;153(7):435-41.

Penev PD. Association between sleep and morning testosterone levels in older men. Sleep. 2007 Apr;30(4):427-32.

Corssmit EP, Romijn JA. Partial sleep restriction decreases insulin sensitivity in type 1 diabetes. Diabetes Care. 2010 Jul;33(7):1573-7.

Ferrie JE, Shipley MJ, Cappuccio FP, Brunner E, Miller MA, Kumari M, Marmot MG. A prospective study of change in sleep duration: associations with mortality in the Whitehall II cohort. Sleep. 2007 Dec;30(12):1659-66.

Dew MA, Hoch CC, Buysse DJ, Monk TH, Begley AE, Houck PR, Hall M, Kupfer DJ, Reynolds CF 3rd. Healthy older adults' sleep predicts all-cause mortality at 4 to 19 years of follow-up. Psychosom Med. 2003 Jan-Feb;65(1):63-73.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com