Jak zatrzymać młodość

Choroby serca – 7 sposobów, jak ich uniknąć

Choroby serca mają w większości jasne przyczyny, którym można zapobiegać

„Co jeść po zawale ❤️” – co zrobić, by nie musieć googlować tej frazy na użytek osobisty? Jak sprawić, by choroby serca nie były dla Ciebie zagrożeniem?

1) JADAJ PRODUKTY „PRZYJAZNE” DLA SERCA

Warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste – zdrowe nie tylko dla serca, ale dla całego ciała. Natomiast mało kto wie, że serce można skutecznie chronić dzięki „diecie przeciwzapalnej”, którą opisałem >w tym artykule<.
Z drugiej strony, serce ciężko radzi sobie z nadmiarami. Dotyczy to zwłaszcza soli (powyżej płaskiej łyżeczki dziennie), alkoholu i kalorii. Otyłość to dla serca wróg numer 1.

Lekka aktywność fizyczna (120 minut tygodniowo) jest silnym lekiem na choroby serca

2) CODZIENNIE SIĘ RUSZAJ

O chodzeniu pisałem w tym obszernym tekście na blogu. Przypominam, że należy robić minimum 8000 kroków każdego dnia. Ciekawostka: badania na Uniwersytecie Iowa sugerują, że dla optymalnego wzmocnienia serca i układu krążenia wystarczy biegać przez 5-10 minut dziennie (około 60 min tygodniowo). Natomiast powyżej tej ilości… Ryzyko zawału znowu rośnie. Lepiej biegać dużo, niż nie biegać wcale, ale dla serca najkorzystniejsza jest max godzina tygodniowo.

3) BADAJ CUKIER

4) BADAJ CHOLESTEROL

5) BADAJ CIŚNIENIE

To były prawdopodobnie trzy najkrótsze akapity w historii tego bloga. Podsumowując: krótka piłka – badania raz w roku to obowiązkowe minimum. Dla każdego, kto chce trzymać choroby serca z dala od siebie. Co do norm dla cukru, cholesterolu i ciśnienia, to znajdziesz je na końcu tego wpisu.

Kluczowe dla zdrowia serca są takie parametry jak: poziom cukru, cholesterolu i wskaźnik RFM

6) STARAJ SIĘ TRZYMAĆ ZDROWĄ WAGĘ (I ZAPOMNIJ O BMI)

Wskaźnik RFM (Relative fat mass index) służy do szacowania ilości tkanki tłuszczowej. Dlatego jest podobny do BMI, tyle że znacznie dokładniejszy. W swojej publikacji na ten temat Woolcott i Bergman udowodnili, że RFM jest bardziej precyzyjny od około 300 innych metod i niewiele ustępuje tzw. badaniu DXA (skanowaniu z użyciem promieni RTG).
Jak obliczyć swój RFM? Banalnie prosto. Najpierw zmierz swój obwód w talii i przypomnij sobie, ile masz wzrostu. Następnie użyj wzoru:

  • Kobiety: 72 – (20 x WZROST / OBWÓD W TALII)
  • Mężczyźni: 64 – (20 x WZROST / OBWÓD W TALII)
  • Kobietom powinno wyjść poniżej 34, facetom poniżej 23. Powyżej tych wartości jest otyłość i nadchodzące choroby serca.

7) Rzuć palenie

A najlepiej wcale nie zaczynaj palić!

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

 

Źródełka:

https://www.jakdozycsetki.pl/dieta-palacza-co-jesc-zeby-zyc-dluzej-i-nie-rzucac-palenia/

https://www.jakdozycsetki.pl/ile-krokow-musisz-codziennie-robic-zeby-siedzacy-tryb-zycia-nie-niszczyl-ci-zdrowia/

Lee DC, Pate RR, Lavie CJ, Sui X, Church TS, Blair SN. Leisure-time running reduces all-cause and cardiovascular mortality risk. J Am Coll Cardiol. 2014 Aug 5;64(5):472-81.

Woolcott OO, Bergman RN. Relative fat mass (RFM) as a new estimator of whole-body fat percentage ─ A cross-sectional study in American adult individuals. Sci Rep. 2018 Jul 20;8(1):10980.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com