Dieta

Jak połykać tabletki, by uniknąć zakrztuszenia

Wydawać by się mogło, że najłatwiej coś przełknąć, trzymając głowę w idealnym pionie. Siła grawitacji powinna wtedy ułatwiać transport kapsułek/tabletek/kęsów z jamy ustnej do żołądka. I tu niespodzianka – taka pozycja „zamyka” przełyk, przez co utrudnia przełykanie i ułatwia zakrztuszenie się.

To intrygujące, ale oba końce przewodu pokarmowego funkcjonują w niemal identyczny sposób. Żeby łatwo i prawidłowo się wypróżnić, najlepiej się pochylić w przód. Siedzenie na sedesie z wyprostowanymi plecami zaciska koniec jelita niczym pętla – utrudnia to defekację i zmusza do mocnego parcia, co po latach wywołuje np. hemoroidy. To dlatego najzdrowsze toalety są w Japonii, bo swoje robi się w nich nie do muszli klozetowej, tylko do dziury w podłodze. A dla jelit kucanie „na Małysza” to najlepsza pozycja.

To mało smaczna, ale doskonała analogia, bo bardzo podobnie jest z przełykiem. Żeby coś przełknąć, najlepiej się pochylić w przód. To dlatego, że przełyk w tej pozycji „otwiera się” i ma najszersze światło.

Połykanie tabletek – najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób

Kluczowa informacja: nie chodzi o to, żeby zbliżyć podbródek do klatki piersiowej. W takiej pozycji przełykanie byłoby jeszcze trudniejsze niż normalnie. Zamiast tego cała głowa powinna wysunąć się do przodu i nieco się pochylić, by czoło znalazło się z przodu, dalej niż podbródek. Trochę tak, jakby patrzyło się spod byka. Najlepiej widać to na moim filmiku:

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Podobno aż 30% ludzi miewa problemy z przełykaniem. 4% cierpi na dysfagię – czyli trwałe upośledzenie przełykania. Zwykłe jedzenie staje się dla nich strasznym wyzwaniem, bo każdy kęs grozi zadławieniem. Doświadczają tego także pacjenci po udarach czy po długiej hospitalizacji (zwłaszcza po pobycie pod respiratorem). Zdrowi ludzie mogą tego czasem doświadczyć np. w czasie wizyty u dentysty, gdy część jamy ustnej i języka podlega znieczuleniu, co utrudnia przełykanie śliny.

Dlaczego technika połykania jest tak ważna

Niektórzy ludzie stosują tę technikę instynktownie, natomiast większość nie ma świadomości, że aby coś idealnie przełknąć, najlepiej się pochylić w przód. Dowodzą tego nawet badania naukowe. Tematem tym zajęli się badacze z niemieckiego Uniwersytetu w Heidelbergu – według nich problemy z przełykaniem lekarstw sprawiają, że aż 58% pacjentów z tymi dolegliwościami przyjmuje mniejsze dawki leków, niż zalecił im lekarz. 10% w ogóle odstępuje od leczenia. To dramat, bo z powodu błahego – wydawało by się – powodu terapia jest upośledzona.

Aby znaleźć technikę idealną, naukowcy zaprosili do badań 151 osób. Wręczyli im zestaw tabletek i kapsułek i prosili o przełykanie ich w najróżniejszy sposób. Następnie badani mieli ocenić, która technika przełykania jest najskuteczniejsza. Wyniki są jasne: metoda z głową pochyloną w przód ułatwia przełykanie aż o 88%. Skala jest subiektywna, ale wynikom można ufać co najmniej z dwóch powodów:

  • Po pierwsze, myślę że każdy potrafi rozróżnić, czy coś mu staje w gardle, czy się przez nie łatwo prześlizguje 😉
  • Po drugie, badania potwierdzają to, czego uczy anatomia. Czyli, jak wspomniałem, przełyk „otwiera się”, gdy głowa jest nieco pochylona w przód.

Najlepsza i najbezpieczniejsza technika połykania:

  1. Umieść tabletkę na języku
  2. Weź łyk wody
  3. Wysuń i pochyl głowę do przodu, lekko zbliżając podbródek do klatki piersiowej
  4. Połknij tabletkę i wodę z głową pochyloną do przodu

 

Źródełko:

Schiele J, Schneider H, Quinzler R, Reich G, Haefeli WE. Two Techniques to Make Swallowing Pills Easier. Ann Fam Med 2014;12:550-552.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *