DietaJak zatrzymać młodość

Komórki macierzyste – jak naturalnie pobudzić ich pracę

Jak pobudzić komórki macierzyste do pracy

Komórki macierzyste są wszędzie – i bynajmniej nie mam na myśli banerów z reklamami medycyny estetycznej.

Ich miejsce jest w organizmie – znajdują się w szpiku kostnym, w sercu, w ścianach naczyń krwionośnych i w wielu innych miejscach. Ich zadaniem jest natomiast regeneracja i odtwarzanie tkanek. Świat usłyszał o nich pod koniec XX wieku, gdy pojawiły się nadzieje na stworzenie na ich bazie spektakularnych form terapii. Naukowcy pracują m.in. nad organami hodowanymi specjalnie do przeszczepów, których nie odrzucałby organizm biorcy.

Do czego służą komórki macierzyste

Najważniejszą rolą komórek macierzystych jest jednak naprawa uszkodzeń i wymiana zwykłych komórek na nowe. Nie każdy bowiem wie, że wszystkie organy są cyklicznie przebudowywane. Co 10 lat otrzymujesz „nowe” kości, co 4 miesiące nowy zestaw czerwonych krwinek, co 4 tygodnie nową skórę, a nowe płuca i nowe ściany żołądka co ok. 8 dni. Niestety – z wiekiem tempo regeneracji spada. W wieku 75 lat komórki serca odnawiają się dwa razy wolniej niż w wieku 25 lat. Organy na starość kurczą się i słabną, a proces ten, choć przez długi czas niezauważalny, zaczyna się już w młodości.

Jak odnawiają się ludzkie narządy

Regeneracja słabnie, bo słabną komórki macierzyste. Z wiekiem jest ich coraz mniej, a w dodatku coraz bardziej się rozleniwiają. Coraz wolniej docierają więc do pracy – np. w miejsce naderwania mięśnia.

Naturalny sposób na pobudzenie regeneracji

Jest grupa pokarmów, które stymulują komórki macierzyste do aktywności. Mało tego – zmuszają je także do rozmnażania. Czasem wystarczy już kilka tygodni, by zwiększyć ilość komórek macierzystych krążących we krwi o kilkadziesiąt procent. Dlatego warto codziennie jeść lub pić przynajmniej jeden produkt z listy:

 • Czarne maliny – 4 owoce dziennie
 • Jagody Goji – 1 mała garść
 • Oliwa z oliwek – 3-4 łyżki dziennie
 • Pistacje – 1 mała garść
 • Aronia – 1 mała garść lub 1 szklanka soku
 • Borówki amerykańskie – 1 mała garść
 • Wino – pół kieliszka dziennie – lub…
 • …piwo – jedno dziennie
 • Zielona herbata – 1-4 szklanki dziennie

Instrukcja:

1) codziennie jeść lub pić przynajmniej jeden produkt z listy
2) słuchać podziękować od swoich komórek macierzystych

Pełna lista produktów jest jeszcze szersza, a opublikował ją dr William W. Li w swojej książce „Jedz, by pokonać chorobę”. Autor opisuje w niej nie tylko komórki macierzyste i to, jak je stymulować dietą. Podaje też cztery inne arcyważne i arcyciekawe mechanizmy obrony naszego organizmu przed chorobami i procesami starzenia.

Recenzja książki Jedz, by pokonać chorobę

To jedna z najmocniejszych naukowo pozycji, jakie przeczytałem w ostatnich latach – i dlatego, uwaga, pokusiłem się o napisanie recenzji (mojej pierwszej w historii!). Wskazuję w niej między innymi, kto z Was powinien obowiązkowo pochłonąć tę książkę. Zapraszam do czytania. Moim zdaniem warto 🙂

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełka:

Liu Y, Xiong Y, Xing F, Gao H, Wang X, He L, Ren Ch, Liu L, So KF, Xiao J. Precise Regulation of miR-210 Is Critical for the Cellular Homeostasis Maintenance and Transplantation Efficacy Enhancement of Mesenchymal Stem Cells in Acute Liver Failure Therapy. Cell Transplant. 2017 May 9;26(5):805-820.

Parzonko A, Oświt A, Bazylko A, Naruszewicz M. Anthocyans-rich Aronia melanocarpa extract possesses ability to protect endothelial progenitor cells against angiotensin II induced dysfunction. Phytomedicine. 2015 Dec 15;22(14):1238-46.

Jedz, by pokonać chorobę (Eat to Beat Disease), William W. Li, 574 strony, Wydanie 1, Kraków 2020, Wydawnictwo Andromeda.

Tags:

2 (komentarze)

 1. Nie wspominasz o SPIRULINIE którą Rosjanie leczyli uszkodzony szpik kostny po katastrofie elektrowni w Czarnobylu

 2. Nie wspominasz o SPIRULINIE którą Rosjanie leczyli u ludzi uszkodzony szpik kostny po katastrofie elektrowni w Czarnobylu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com