DietaJak zatrzymać młodość

Mycie zębów – kiedy NIE należy myć zębów po posiłku

Mycie zębów po posiłku

Nie trzeba mieć próchnicy, żeby stracić szkliwo. Mało tego – czasem może do tego doprowadzić nawet mycie zębów.

Szkliwo to najtwardsza tkanka w naszym ciele. Jest niemal niezniszczalna. No właśnie – niemal. Tak jak krople potrafią drążyć skałę, tak i szkliwo może zostać sforsowane, jeśli odpowiednio wiele razy podda się je działaniu szkodliwych mechanizmów. Skutkiem mogą być nie tylko „dziury” w zębach, ale też bolesna nadwrażliwość.

Istnieje pojęcie zwane atrycją, czyli utratą tkanki zęba, i obejmuje czynniki, które nie są związane z próchnicą. Zęby mogą się zużyć same z siebie – widać to u starszych ludzi. Mogą też się zetrzeć, np. gdy mamy wadę zgryzu. Gdy jedna strona jest obciążana mocniej, to szkliwo po tej stronie może mieć tendencję do wycierania się. Podobnie w przypadku bruksizmu, czyli nawykowego, nieświadomego zaciskania zębów.

Są również pokarmy, które rozpuszczają szkliwo. Należą do nich zwłaszcza potrawy i napoje zawierające różne kwasy rozmiękczające szkliwo. W związku z tym szorowanie go szczoteczką natychmiast po posiłku może doprowadzić do erozji. To jeden z niewielu przypadków, gdy higiena jamy ustnej może bardziej szkodzić niż pomagać. W związku z tym zasada jest prosta: mycie zębów po posiłku zawierającym substancje zmiękczające powinno się odbyć nie wcześniej niż po 30 minutach. Jeśli natomiast czujesz potrzebę, żeby zrobić cokolwiek, wypłucz zęby wodą lub płynem do higieny jamy ustnej, który szybciej przywróci właściwe pH w ustach i nieco zneutralizuje działanie kwasów.

Produkty zmiękczające szkliwo:

– cytrusy

– inne owoce (jabłka, grejpfruty, mandarynki)

– pomidory

– napoje alkoholowe

– napoje gazowane

– nabiał

– kwaszone warzywa

– ostre sosy

Po ich spożyciu zęby najlepiej myć nie wcześniej niż po 30 minutach!

~Julian

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełka:

Davari A, Ataei E, Assarzadeh H. Dentin hypersensitivity: etiology, diagnosis and treatment; a literature review. J Dent (Shiraz). 2013 Sep;14(3):136-45.

Forbes-Haley C, Jones SB, Davies M, West NX. Establishing the Effect of Brushing and a Day's Diet on Tooth Tissue Loss in Vitro. Dent J (Basel). 2016 Aug 9;4(3):25.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com