Jak powstrzymać starośćJak zatrzymać młodość

Szczoteczka do zębów – jak rozpoznać, że trzeba ją wymienić

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów

W lutym 2019 roku w International Journal of Dental Hygiene ukazały się wyniki bardzo ciekawych, bo praktycznych badań nad szczoteczkami do zębów. Dokładnie rzecz biorąc, sprawdzono, jaka jest ich efektywność w zależności od zużycia. Odpowiedź jest prosta: im bardziej zużyta szczoteczka do zębów, tym słabiej czyści jamę ustną.

Zdjęcia przedstawiają typowy proces zużywania się szczoteczek. Im bardziej rozcapierzone włosie, tym słabiej czyści zęby, co widać na wykresie. Mycie zębów zużytą szczoteczką oznacza silniejsze gromadzenie się płytki nazębnej:

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Stomatolodzy zazwyczaj zalecają wymieniać szczoteczki co ok. trzy miesiące. Przy codziennej pielęgnacji zębów (minimum dwa razy dziennie po dwie minuty) odpowiada to mniej więcej dojściu do drugiego stopnia zużycia. Czyli do momentu, gdy włosie zaczyna wystawać poza obręb główki szczoteczki.

Podobna zasada dotyczy szczoteczek elektrycznych. Natomiast badania wykazują, że włosie może w nich się zużywać nieco wolniej. A więc wówczas i żywotność takiej główki będzie nieco wyższa. Szczoteczki różnych producentów, o różnej twardości itp. również mogą różnić się między sobą żywotnością. Grunt to nie doprowadzić do stanu, kiedy szczoteczka do zębów już dawno nie przypomina samej siebie.
~Julian

Źródełko:

Forbes-Haley C, Jones SB, Davies M, West NX. Establishing the Effect of Brushing and a Day's Diet on Tooth Tissue Loss in Vitro. Dent J (Basel). 2016 Aug 9;4(3):25.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com