Jak powstrzymać starośćJak zatrzymać młodość

Jak zadbać o zdrowie psychiczne – 6 praktycznych sposobów

Jak zachować zdrowie psychiczne

Zdrowa głowa może się obejść bez zdrowego ciała. Zdrowe ciało bez zdrowej głowy – już nie.

Oto zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, jak warto dbać o swoje zdrowie psychiczne. A nawet bardziej niż warto – jeżeli choć jedna z tych rzeczy kuleje, dużo trudniej osiągnąć satysfakcję z życia. Jeżeli kuleje ich więcej, poziom trudności rośnie w tempie geometrycznym.

Lista wskazówek jest otwarta – myślę, że gdy będziecie na nią patrzeć, przyjdą Wam do głowy także inne, ważne dla Was kwestie. Ja np. dorzuciłbym work-life balance. Od ponad 4,5 roku prowadzę własną firmę, więc doskonale wiem, jak ważne i momentami trudne bywa oparcie się pokusie, by pracować więcej i więcej. Jeżeli ktoś to potrafi od urodzenia – gratuluję. Ja musiałem się tego nauczyć własnoręcznie. Metodą prób i błędów.

Utrzymanie zdrowia psychicznego w dobrej kondycji

Wzorem dla mnie jest w tej kwestii moja Karolina. Jest zawodowym grafikiem-freelancerem i pracuje w 100% w domu. To jej wymarzony tryb – przy własnym biurku, w ciepełku, wśród naszych dwóch kotów. Idzie jej to świetnie, bo osiągnęła doskonałość w zachowywaniu równowagi między pracą i odpoczynkiem. Nie ukrywam, że dzięki temu mi też jest dużo łatwiej, bo mam obok siebie doskonały przykład, jak zarządzać sobą w czasie.

Ja odpowiadam za treści merytoryczne. To, co czytacie, to w 100% produkty z mojej głowy. Karolina jest za to autorką zarówno tej, jak i innych moich grafik, a także szaty graficznej bloga. Zawodowo zajmuje się projektowaniem ‪m.in‬. okładek książek, a w przyszłości będzie także autorką moich okładek. Nie wiem jeszcze, kiedy*, ale to kwestia czasu. W końcu trzeba się rozwijać, a w tym kraju jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia.

*Update 10/10/2020: słowa do tego artykułu napisałem w grudniu 2019 roku. Dziś już wiadomo, kiedy powstanie moja pierwsza okładka – lada dzień czeka Was premiera mojego pierwszego ebooka! 🙂

Ten wpis ma dla mnie charakter osobisty 🙂 I mam nadzieję, że Wy też weźmiecie go sobie do serca.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne – zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

  1. Jedz zdrowo
  2. Żyj aktywnie (na niebiesko: idealnie, jeśli spędzasz na leżąco/stojąco mniej niż 8 godzin dziennie)
  3. Spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi
  4. Odważ się poprosić o pomoc psychologa, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz
  5. Wysypiaj się
  6. Miej kogoś, z kim zawsze możesz szczerze porozmawiać

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com