Jak powstrzymać starość

Stres – co musisz zrobić, by przestał Ci szkodzić?

We współczesnym świecie cierpimy na nadmiar stresujących bodźców

To nie stres nas zabija

Każdy z Was wie, że w dzisiejszych czasach mnóstwo osób żyje szybko, goniąc za karierą, pieniędzmi i ambicją. Stres jest więc nieunikniony, tak samo jak udary, zawały i nowotwory. A przynajmniej tak by się mogło wydawać.

Stres sam w sobie jest przydatny – wyzwala w nas reakcje, które z natury są dobre, bo pozwalają sprostać wyzwaniom. Tak naprawdę to WIARA w szkodliwość stresu zbiera zabójcze żniwo! Doskonale wyłożyła ten temat psycholog Kelly McGonigal w swoim fantastycznym wykładzie „Jak zaprzyjaźnić się ze stresem z konferencji TED (do obejrzenia po polsku). Przedstawiła w nim wyniki trzech badań, które rewolucjonizują myślenie o stresie.

Stres można opanować jednym konkretnym sposobem

Trzy rzeczy, których nie wiedzieliście o stresie

1) Dowiedziono, że chroniczny stres zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 43%. Efekt występuje jednak tylko u osób, które żyją W PRZEKONANIU, że stres jest szkodliwy dla zdrowia. Jeżeli więc zdasz sobie sprawę, że to tylko stan fizjologiczny przygotowujący Cię do walki lub wyzwania (prezentacja, ważna rozmowa, występ itp.), to nic Ci się od niego nie stanie. Owszem, może i trochę się podenerwujesz, ale życia przez to nie stracisz. Ani nie skrócisz.

2) U osób, które rozumieją reakcje swojego ciała i dzięki temu czują się pewnie nawet w ciężkich sytuacjach, układ krwionośny pracuje inaczej. Ściany tętnic są „rozluźnione”, poszerza się ich światło, a krew łatwiej dociera z tlenem do komórek. Umysł jest jaśniejszy, łatwiej nad sobą panować i spada ryzyko m.in. zawału i udaru. Samokontrola jest kluczem.

3) Każde ekstremalnie ciężkie przeżycie (rozwód, bankructwo, śmierć bliskiej osoby) zwiększa ryzyko zgonu o 30%. Okazuje się jednak, że zupełnie nie dotyczy to osób, które regularnie pomagają innym. Dobre uczynki wyzwalają bowiem w mózgu oksytocynę, która całkowicie regeneruje tkanki zniszczone przez stres – a zwłaszcza tkanki mięśnia sercowego.

Wniosek jest więc prosty: nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem? Zacznij od pomagania innym.

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

 

Źródełka:

Keller A, Litzelman K, Wisk LE, Maddox T, Cheng ER, Creswell PD, Witt WP. Does the perception that stress affects health matter? The association with health and mortality. Health Psychol. 2012 Sep;31(5):677-84.

Jamieson JP, Nock MK, Mendes WB. Mind over matter: reappraising arousal improves cardiovascular and cognitive responses to stress. J Exp Psychol Gen. 2012 Aug;141(3):417-22.

Poulin MJ, Brown SL, Dillard AJ, Smith DM. Giving to others and the association between stress and mortality. Am J Public Health. 2013 Sep;103(9):1649-55.

Tags:

1 komentarz

  1. Z tym 2 przykładem widziałam to sama po sobie! Ale nie wiedziałam, że to działa na takiej zasadzie. Proste a skuteczne. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *