DietaJak zatrzymać młodość

Kawa a ryzyko raka [lista nowotworów, przed którymi chroni kawa]

Kawa chroni przed 6 rodzajami nowotworów

Polacy kochają kawę. Pije ją 73% z nas, a prawie połowa więcej niż jedną porcję dziennie. Warto więc przyjrzeć jej się bliżej. Czy bylibyśmy na tyle głupi, żeby pić jej aż tyle, gdyby faktycznie miała aż tak szkodliwe właściwości, jak czasem się donosi? A może robimy to dlatego, że jesteśmy masowo uzależnieni? Jedno jest pewne – kawa nie tylko dodaje energii, ale też ma pewne szerzej nieznane właściwości. Nie byle jakie, bo chroni przed nowotworami.

Wiemy to dzięki grupie chińskich naukowców, którzy w 2016 roku opublikowali w Scientific Reports wyniki swojej metaanalizy. Odkopali aż 105 różnych badań epidemiologicznych i przewertowali je na nowo. Obrali sobie przy tym precyzyjny cel: zbadać, jak ma się picie kawy do zapadalności na nowotwory.

Oto wyniki:

  1. Wątroba: do 54% niższe ryzyko raka. Przy dwóch kubkach kawy dziennie – o 27%.
  2. Gardło i jama ustne: o 31% niższe ryzyko raka.
  3. Trzon macicy: o 27% niższe ryzyko raka.
  4. Jelito grube: o 13% niższe ryzyko raka.
  5. Prostata: o 11% niższe ryzyko raka.
  6. Skóra: o 11% niższe ryzyko czerniaka.

Badacze podkreślają, że nie jest to przypadkowa korelacja, tylko ciąg przyczynowo-skutkowy. Czyli: picie kawy naprawdę chroni przed tymi chorobami.

Picie kawy daje szereg korzyści – w tym niższe ryzyko raka

Żeby nie było za różowo: istnieje też druga strona medalu. Okazało się bowiem, że wśród kawoszy aż o 218% częściej występuje rak płuc. Tylko spokojnie – to jedyne negatywne powiązanie, jakie byli w stanie udowodnić naukowcy. Tłumaczą ten wynik faktem, że wśród osób pijących kawę jest statystycznie więcej palaczy niż wśród kawowych abstynentów. Jaka jest zależność między fajkami a rakiem płuc – tłumaczyć Wam nie muszę.

Podsumowując: nie wiem jak Wy, ale ja uważam kawę za płynne złoto. Zwłaszcza że jestem sową, a nie skowronkiem. Wieczorem fruwam pełny energii, za to rano bywam półprzytomny. I wtedy ratuje mnie ona – Kawa, Kawusia, Kawiątko.

 

 

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełko:
Wang A, Wang S, Zhu C, Huang H, Wu L, Wan X, Yang X, Zhang H, Miao R, He L, Sang X, Zhao H. Coffee and cancer risk: A meta-analysis of prospective observational studies. Sci Rep. 2016 Sep 26;6:33711.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *