Jak powstrzymać starośćTrening

Odstające łopatki – jak je „przykleić” z powrotem do ciała?

Odstające łopatki to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny

Kto by nie chciał mieć skrzydeł? 😉 Niestety, odstające łopatki to spory problem – i to nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Na szczęście zazwyczaj można go rozwiązać samymi ćwiczeniami.

Ważna informacja: odstające łopatki nie wyglądają tak dlatego, bo taka jest czyjaś uroda!

Odstają, bo:

1) mięśnie, które powinny trzymać je przy ciele (zębaty przedni, równoległoboczne), nie mają na to siły

2) mięśnie, które w normalnych warunkach powinny wspierać ruchy łopatek, trzymają je zbyt mocno (piersiowy mniejszy, dźwigacz łopatki, górna część czworobocznego)

Aby przywrócić zdrowy balans i z powrotem przykleić łopatki do ciała, zazwyczaj wystarczy kilka poniższych prostych ćwiczeń. Polecam robić je 3-4x w tygodniu – aż do skutku.

Pompki rozwijają mięsień zębaty przedni, „przyklejający” łopatkę do ciała

Pompki

Najsłynniejsze ćwiczenie świata. Pomaga aktywować mięsień zębaty przedni, który ciągnie łopatkę w dół i do przodu, przyklejając ją do ciała. Już sama podstawowa wersja pompek jest pomocna. Natomiast dla zaawansowanych istnieje jeszcze specjalny wariant na wystające łopatki: tzw. pompki łopatkami (warto zerknąć na YouTube).

Równie dobre, choć zupełnie inne ćwiczenie, to przenoszenie ciężaru zza głowy. Można stosować je zamiennie z pompkami, bo doskonale aktywuje mięsień zębaty przedni.

Wiosłowanie znakomicie wzmacnia mięśnie środka pleców

Wiosłowanie

Zarówno wiosłowanie w klęku (jednorącz), jak i w opadzie (jednorącz/oburącz), jest bardzo dobrym wyborem. Obie wersje aktywują mięśnie równoległoboczne i środkową część mięśnia czworobocznego, które zbliżają łopatki do siebie, nie pozwalając im odlatywać na boki.

Stretching pozwala rozciągnąć przykurczone mięśnie

Rozciąganie

Stretching mięśni piersiowych (a konkretnie: piersiowego mniejszego), dźwigacza łopatki i górnej części mięśnia czworobocznego pozwala przywrócić prawidłowy balans, uwalniając łopatkę z niepotrzebnego uścisku.

Jeśli masz pytania – wyślij mi wiadomość!

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *