Dieta

Odwodnienie – 7 ważnych sygnałów, które łatwo przeoczyć

Odwodnienie często daje nieoczywiste objawy

Jeśli chodzi o temat picia wody, to, nie wiedzieć czemu, ogromna rzesza ludzi kompletnie go nomen omen zlewa. To bardzo złe, szkodliwe i niepokojące, bo wynika albo z niewiedzy, albo z poczucia, że pije się mało, ale przecież czuje się dobrze. To złudne. Łatwo przeoczyć poniższe objawy, bo mało kto łączy odwodnienie z deficytem koncentracji, wzdęciami czy bólem głowy. Napij się więc porządnie i przystąp do lektury tego tekstu w pełnym skupieniu.

1. Ból głowy

Powtórzę i będę to stale powtarzał, bo jest to cholernie ważne: odwodnienie to jedna z najczęstszych i najczęściej ignorowanych przyczyn powstawania migren i napięciowych bólów głowy. Czasem zdarza się, że problemy znikają, gdy pacjent po prostu zaczyna więcej pić. A najgorsze połączenie to niedosypianie + odwodnienie. Praktycznie gwarantuje ono podwyższone napięcie mięśni, a w konsekwencji paskudny ból głowy – często połączony z bólem karku, łopatki i promieniujący nawet do łokcia lub dłoni.

Więcej przyczyn i sposobów na ból głowy znajdziesz w moim e-booku Ból z głowy.

2. Wzdęcia

Tu mamy paradoks – wzdęcia częściej kojarzą się bowiem z zatrzymaniem wody niż z odwodnieniem. Odwodnienia sprawia jednak, że organizm „wysysa” do ostatniej kropli zawartość jelita grubego (czyli: resztki pokarmu). W związku z tym łatwo dochodzi do zaparć i problemów z trawieniem, a w konsekwencji do wzdęć.

3. Zmarszczki i sucha skóra

Jeśli chodzi o czynniki zewnętrzne, to proces starzenia się skóry najbardziej nabiera tempa poprzez częstą ekspozycję na działanie słońca (promieniowanie UV), wiatru i innych szkodliwych czynników. Skórę należy jednak chronić także od wewnątrz – życie w stanie permanentnego deficytu wody niszczy skórę, która staje się szorstka, sucha i pomarszczona. W konsekwencji wygląda się znacznie starzej, niż wskazywałby na to wiek.

4. Przyspieszone bicie serca

Krew składa się w 45% ze składników komórkowych i w 55% z osocza, a 90% osocza to nic innego jak woda. Jeżeli brakuje jej w organizmie, objętość płynu w naczyniach krwionośnych również się zmniejsza. Z tego właśnie względu przed oddawaniem krwi należy pić więcej niż zwykle. Gdy serce ma mniej „towaru” do przepompowania, to musi nim obracać szybciej, żeby zadowolić wszystkie organy – stąd przyspieszone tętno.

Odwodnienie to jedna z najczęstszych i najczęściej pomijanych przyczyn bólu głowy

5. Nieświeży zapach z ust

Ślina „czyści” i dezynfekuje jamę ustną z flory bakteryjnej. Gdy organizm dysponuje zbyt małą ilością wody, ogranicza wydzielanie śliny. Bakterie beztlenowe mają wtedy doskonałe warunki do namnażania się. Im większa ich populacja, tym szybszy rozkład białek, z których dwa (cysteina i metionina) zawierają cząstki siarki. To właśnie jej lotne związki w większości przypadków powodują halitozę.

6. Problemy z koncentracją

Ten objaw występuje bardzo szybko, bo już przy niewielkim odwodnieniu. Jeżeli więc czujesz się kiepsko i nie możesz się skupić, a piłeś/-aś niewiele, zrób to bez wahania. Niczym nie ryzykujesz, a dajesz sobie szansę na szybkie pozbycie się problemu.

7. Tycie

Jeżeli minęła godzina od obfitego posiłku, a masz wrażenie, że zaczynasz odczuwać głód, to wiedz, że coś się dzieje. Twój organizm może w rzeczywistości potrzebować więcej wody, co zdarza się zwłaszcza w posiłkach o dużej zawartości węglowodanów. Łatwo pomylić to odczucie z głodem. To raz. A dwa – gdy na poziomie komórkowym dochodzi do odwodnienia, to cały organizm dostanie sygnał o spadku energii. A w jaki sposób najłatwiej uzupełnia się spadki energii? No właśnie. Jedzeniem.

Podsumowując: picie wody powinno być czymś, o czym się nie myśli, tylko się to po prostu robi.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


„Jak dożyć setki”

Moja książka
Jak dożyć setki
już w sprzedaży!

Dostępna w sklepie wydawnictwa lub na stronie empik.com