DietaJak powstrzymać starość

Herbata – co zyskujesz, gdy pijesz ją 3 razy w tygodniu

Herbata – co daje jej picie?

Ciekawostka: teina, w którą bogata jest herbata, to DOKŁADNIE TA SAMA SUBSTANCJA co kofeina (z kawy), guaranina (z gurany) i mateina (z yerba mate). Ma ona cztery różne nazwy wyłącznie po to, by podkreślić źródło pochodzenia.

Dziś skupię się jednak wyłącznie na herbacie, bo – jak możemy przeczytać na blogu Crazy Nauka – „działanie naparów z roślin może się różnić ze względu na obecność innych psychoaktywnych alkaloidów”.

Czy wiesz, co pijesz?

Herbata, zwłaszcza zielona, jest bogatym źródłem flawonoidów. Mają one nie tylko działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo hamują stan zapalny, wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają mutacjom DNA i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Tym samym odpowiadają za lwią część prozdrowotnych właściwości naparu z herbaty.

Zielona herbata – ile można ją pić?

Herbata wydłuża życie?

Skoro jest to narodowy napój Chińczyków, nic dziwnego, że ktoś z nich postanowił zbadać temat także od strony naukowej. I tak 8 stycznia 2020 roku w czasopiśmie European Journal of Preventive Cardiology ukazały się wyniki długoletnich badań nad herbatą. Przeprowadził je zespół naukowców z Chinese Academy of Medical Sciences oraz Peking Union Medical College pod przewodnictwem panów o niespecjalnie charakterystycznych nazwiskach – Wang, Liu, Li i Yang.

Badacze od 1998 roku śledzili życiorysy 100 902 Chińczyków, sprawdzając ich zwyczaje i styl życia. Większość zgonów w Chinach jest spowodowana chorobami układu sercowo-naczyniowego, dlatego naukowcy szukali czegoś, co odróżnia zdrowych Chińczyków od reszty. Czegoś, co zabezpiecza przed zawałem, tętniakami i udarem. I osiągnęli swój cel – spośród wielu parametrów i nawyków, naukowcom udało się wyodrębnić jeden kluczowy czynnik. W znaczący sposób zmniejsza on ryzyko zawału, udaru, tętniaka aorty i innych dolegliwości sercowo-naczyniowych. Zgadza się – mowa o herbacie.

Korzyści z picia herbaty minimum 3x w tygodniu:

  1. Spowalniasz rozwój miażdżycy (nawet przy nadwadze!)
  2. Spowalniasz proces starzenia (na niebiesko: herbata ma mnóstwo antyoksydantów!)
  3. Ryzyko przedwczesnej śmierci: -15%
  4. Ryzyko zawału, udaru i tętniaka aorty: -20%
  5. Spodziewana długość życia: większa o co najmniej 15 miesięcy

Trzeba podkreślić dwie rzeczy. Po pierwsze, herbatę należy pić przynajmniej 3x w tygodniu. Po drugie, efekt nie ma trwałego charakteru. Aby go podtrzymać, należy stałe kultywować nawyk. Dlatego dopóki pijesz herbatę minimum 2-3x w tygodniu, dopóty czerpiesz z niej korzyści ochronne i odmładzające.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Julian Sobiech (@jakdozycsetki)

Źródełko:

Wang X, Liu 1, Li J, Yang X et al. Tea consumption and the risk of atherosclerotic cardiovascular disease and all-cause mortality: The China-PAR project. Eur J Prev Cardiol. 2020 Jan 8:2047487319894685.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *